"Jsem vegetarián a nikdo mi do toho nebude kecat!"

26. ledna 2013 v 18:29 | K. |  Nevymyšleno
K téhle úvaze mě přivedl článek blogerky Lúmenn. Ale nemá to být přímo reakce na něj, prostě mě to jen "inspirovalo", protože vegetariánství způsobuje mezi lidmi překvapivě víc konfliktů, než by člověk očekával.
Dokážu pochopit, že vegetariána rozčiluje, když se mu "nevegetariáni" nějak vysmívají, nebo se ho snaží přesvědčit o své pravdě. Hádám, že jakmile přestane jíst maso, tak už ani smysluplné argumenty, proč maso jíst, prostě nezajímají a nepřijme je.
Na druhou stranu jsou vegetariáni na ostatní lidi poněkud vysazení a používají dokola tytéž argumenty.
"Byli jste někdy na jatkách? Viděli jste, jak je to tam hrozné?"
"Já bych nedokázala pozřít králíka, vždyť by to bylo, jako bych jedla svého Ferdu!"
K první otázce - ne, já jsem na jatkách nebyla. Ale už jsem v životě viděla pár videí, ve kterých popisovali, jaké otřesné podmínky tam panují a podobně. Samozřejmě že JE to strašné, jenže co kdyby se raději lidé nějak zasazovali o zlepšení těch podmínek, než aby křičeli, že nejedí maso? Bylo by to nepochybně prospěšnější, protože těm zvířatům svými "přesvědčeními" přece nijak nepomáhají. Zatím jich na to totiž není dost, a upřímně řečeno nevěřím tomu, že se my dožijeme okamžiku, kdy budou na světě převažovat vegetariáni.
A pokud se podívám na Ferdu, můžu říct, že podobná otázka mě nikdy nijak nedrásala. Možná proto, že králíky odjakživa chováme - na maso. Jako malou mě jejich stahování dokonce celkem bavilo; ne že bych byla nějaký sadistický zvrhlík, ale učila jsem se díky tomu orgány. Čistě "vědecký" zájem, řekla bych. :D
Teď už zase trochu vážněji. Podstatné na chovu našich králíků je však to, že mají poklidný a tak nějak přirozený život. Pochopitelně ne zrovna dvakrát zajímavý, ale nikam je neženeme, nesnažíme se je vykrmit raketovou rychlostí a necpeme je žádnými umělými hnusy. Takže bych řekla, že nemusíme trpět žádnými výčitkami, když je pak máme na talíři.
A nepřipomínají nám žádného ubohého Ferdu z toho důvodu, že jim nedáváme jména (navíc je trochu obtížné odlišit od sebe pět na chlup stejných králíků) a prostě si od nich držíme tak trochu odstup. Ne že by pro nás byli neživé věci, ale nejsou to ani naši mazlíčci, v tom to je.
Nicméně se považuju za natolik tolerantního člověka, že nikoho neodsuzuju proto, že je nebo není vegetarián, a nesnažím se nikomu diktovat, co smí a co nesmí jíst. A řekla bych, že by to tak mělo být i obráceně, že by vegetariáni nemuseli tolik "řvát". Mě osobně jakožto nevegetariána celkem rozčiluje, že si mě vegetariáni představují jako člověka, který se láduje masem dnes a denně. Což prostě není pravda.
Abych to nějak shrnula: vůbec by nebylo špatné, kdyby se obě skupiny lidí nechaly vzájemně na pokoji. "Masožrouti" by nemuseli nazývat vegetariány nějakými poblázněnými ochránci zvířat, co se snaží změnit svět, a vegetariáni by naopak mohli přestat tvrdit, že jsou někteří lidé (včetně mě) vrazi... Třeba by se nám pak žilo zase o trochu líp.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Eloush Prdloush I. Eloush Prdloush I. | E-mail | Web | 27. ledna 2013 v 12:03 | Reagovat

Tohle beru, tohle je fajn názor. Já nejsem vegetarián, chtěla jsem být, ale když jsem zjistila, jak je to složité - ve školní jídelně, na návštěvách - všude opakovat, že maso nejím... Už rok jsem se nedotkla masa mimo kuřecího, krůtího a rybího. Ale začíná mi maso chybět.
Já nesouhlasím se zabíjením zvířat v nelidských podmínkách, ale chápu, že maso je už od nepaměti součástí našeho jídelníčku. Když se tedy zvířatům zařídí přijatelné podmínky a rychlá bezbolestná smrt, mám hned lepší spaní. A jak říká moje mamka: "I Ježíš jedl maso. A to miloval všechno živé a vážil si toho."

2 Arvari Arvari | E-mail | Web | 27. ledna 2013 v 12:36 | Reagovat

Mně je vcelku jedno, kdo si co jí, když se mi to nesnaží vnutit. Když nejí maso, fajn. Já ho kvůli němu jíst nepřestanu. I když se nedá říct, že bych byla naprosto typickej 'masožravec'. Jím vlastně jen dost často kuřecí, občas vepřový, krajně výjimečně hovězí. Pokud možno libový. Ryby mi nechutnají, stejně jako kachna nebo králík. Jsem prostě vybíravá. Ale stejně si nedokážu představit, že bych maso přestala jíst úplně. A to mám zvířata ráda...

3 Sinai Sinai | Web | 29. ledna 2013 v 19:39 | Reagovat

Konečne nejaký neagresívny článok na túto témy. Ja som niečo medzi vegetariánom a "všežrútom" a vďaka tomu, čo študujem zastávam názor, že človek potrebuje všetko a v primeranej miere. Na jednej strane nechápem, kde vegetariáni prišli na poznatky, že sója je to isté čo mäso a na druhej mi prídu trápne argumenty "mäsožrútov", že mrkva bude trpieť bolesťami...

4 Lenin Lenin | E-mail | Web | 1. února 2013 v 18:05 | Reagovat

Klidně se nechám nazývat vrahem, necitou, nelidou, bestií a tak dále, ale bez masíčka si nedovedu život představit. Jím ho max. 1x do týdne, ale přesto... kdyby tam nebylo, zbláznila bych se. :-D

Proti vegetariánům nic nemám, ještě jsem se nesetkala s takovým, který by mě lynčoval za to, že jsem pozřela zvíře a vnucoval mi svoje postoje, faktem ale je, že si s vegetariány nerozumím jako s lidmi. Znám je jako bledé a věčně protivné bytůstky. A ano, dávám to za vinu absenci masa v jídelníčku. Málokdo si totiž stravu bez masa umí poskládat tak, aby tělo netrpělo. A já si stojím za tím, že jednou za čas by se maso do lidského žaludku dostat mělo, že jsme všežravci a kousat stále dokola zelí je proti přírodě.

Argumenty o tom, že když přestaneme jíst maso, zvířata přestanou trpět, přecházím... Bohužel, zvířata trpí nejen pro své maso. Produkují i jiné věci, kvůli kterým by byla i nadále chována v hrozných podmínkách. Je třeba změnit mentalitu lidí, ne skladbu jídelníčku.

5 Miriam Miriam | Web | 9. února 2013 v 18:48 | Reagovat

Vegetariáni svým vegetariánstvím stejně nic nezmění. A navíc - k čemu by ta zvířata byla? Krávy, vepři i kuřata nejsou žádné ohrožené druhy, je jich dost a jsou tonužitečná zvířata odjakživa. Ano, je pravda, že jsou  většinou chována ve velmi nepěkných podmínkách, ale to nikoho při jezení šunkové bagety nebo kuřecího řízečku moc netrápí, když mu to chutná. :D
Nevím, nikoho neodsuzuju. A myslím, že někteří lidé nejí maso pouze proto, že jim nechutná.

6 Zmražená opice Zmražená opice | Web | 3. března 2013 v 21:04 | Reagovat

Bohužel vegetariánem nejsem, ani bych jím nechtěla být - tedy ne úplným, jenom bych ráda omezila příjem masa.
Zaprvé proto, že to pro člověka není přirozené (jasně, člověk je všežravec, ale naši praprapředci byli spíš sběrači než lovci, masa měli málo; jíst maso je tedy přirozené, ale ne v takovém množství, v jakém ho konzumuje dnešní společnost), a zadruhé i proto, že se většina zvířat před smrtí trápila. Nebýt vegetariánem proto že "jeden člověk stejně nic nezmění" je blbost, protože lidstvo se skládá z hodně takových jedinců, a každý může aspoň něco málo změnit.
Znám několik vegetariánů - a jsou to prostě stejní lidé jako my :)

7 Jita Jita | Web | 1. července 2013 v 15:05 | Reagovat

Dobře napsaný článek. Mám kamarádky vegetariánky a co se týče jídla, necháváme se víceméně na pokoji.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama